Kouvolan kaupunginkirjasto

Salpausselänkatu 33

14. marraskuuta 2024

kello 18-19

Kouvolan kaupunginkirjasto · 14. marraskuuta 2024

Kirjailijavieraana Mia Takula

Elämme keskellä kiihtyvää lajikatoa, ilmastonmuutosta ja muita kriisejä. Miten ihminen voisi parhaiten selvitä niistä yhdessä muiden lajien kanssa? Miten kriisien ja huolen lisäksi jäisi tilaa myös ilolle, surulle, uteliaisuudelle, kasvulle ja tavalliselle elämälle?

Kouvolan Animalian vieraana Kouvolan pääkirjastossa 14.11. on aktivisti ja journalisti Mia Takula, joka on pohtinut näitä kysymyksiä jo yli kolmenkymmenen vuoden ajan. Hänellä on häkellyttävä kyky tarkentaa yhteiskuntamme sokeisiin pisteisiin ja kyseenalaistaa monia niin sanottuja itsestäänselvyyksiä meistä ja muista eläimistä. Hän ei silti saarnaa tai syyllistä, vaan kutsuu mukaan. Meidän kaikkien on aloitettava jostain.

Takulan uutuuskirja Eloonjäämisopas on ravisteleva mutta silti toiveikas matkaopas parempaan maailmaan. Se on narratiivinen tietokirja, jossa tavallinen elämä ja suuret kysymykset kulkevat rinnakkain. Tervetuloa kuuntelemaan ja keskustelemaan, etsimään yhdessä polkua kohti parempaa tulevaisuutta!

Lisätietoja:

kouvola@animalia.fi
FB: @ kouvolananimalia
IG: @kouvolananimalia

Kirjailijan kuva: Susanna Kekkonen