Vaikuta eläinlakiin: ole yhteydessä näihin edustajiin!

Vaikuta eläinlakiin: ole yhteydessä näihin edustajiin!

Eläinlakia viimeistellään nyt vauhdilla maa- ja metsätalousvaliokunnassa, josta se etenee eduskunnan äänestykseen. Nyt tehdään lakiesitykseen lopulliset muotoilut, joista eduskunta äänestää. Siellä siis on viimeinen mahdollisuus vaikuttaa eläinlakiin ennen kuin kehno lakiesitys tulee lopulliseen äänestykseen, jossa se hyvin todennäköisesti hyväksytään.

On aika varmistaa, että eläinten puolustajien ääni kuuluu lopullisessa laissa! Edustajiin on vaikutettu jo 139 000 nimen adressilla ja Suomen historian suurimmalla eläinoikeusmielenosoituksella. Siitä huolimatta ei ole saatu takeita, että porsitushäkit kiellettäisiin, että eläinten itseisarvo tulisi lakiin, että turkistarhaus tai parsinavetat jäisivät historiaan.

Vaikuta nyt! Pyydämme kaikkia eläinten asioista välittäviä olemaan yhteydessä valiokunnan jäseniin, ja pyytämään parempaa lakia eläimille. Tässä esimerkki viestistä, jollaisen edustajalle voi lähettää:

 

”Hyvä maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen/varajäsen,

Suomen uusi laki eläinten hyvinvoinnista uhkaa jäädä vaillinaiseksi. Lakiin tehdään poikkeuspykälä, joka sallisi parsinavetoiden ja porsitushäkkien rakentamisen myös tulevaisuudessa. Tämä on ristiriidassa sen kanssa mitä tiedämme eläinten tarpeista ja muiden maiden lainsäädännöstä. Lisäksi lakiesityksen mukaan eläinten itseisarvoa ei olla tunnustamassa ja turkistarhaus on jäämässä ennalleen nykyisessä laissa.

Eläinten hyvinvoinnin huomioivassa laissa kaikki kiinnipitäminen pysyvässä pitopaikassa kielletään. Eläimille säädetään itseisarvo, kivuliaat toimenpiteet kielletään tai niihin säädetään rauhoitus.

Toivon, että varmistat valiokunnassa näiden tavoitteiden toteutumisen.

Suomen tulisi olla eläinten hyvinvoinnin ja oikeuksien edelläkävijä. Siksi vetoan Sinuun, että ajattelet niiden satojen miljoonien eläinten tulevaisuutta, joihin uusi laki mahdollisesti vaikuttaa. Tehdään nyt laki, josta voimme olla ylpeitä pitkälle tulevaisuuteen.”

Voit lähettää viestin sähköpostilla valitsemillesi maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenille. Hallituspuolueita ovat tällä hetkellä keskusta, kokoomus ja siniset.

Kiitos tuhannesti eläinten asian puolesta tekemästäsi työstä!

Maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenten yhteystiedot:

Anne Kalmari (kesk)
anne.kalmari@eduskunta.fi

Kari Kulmala (sin)
kari.kulmala@eduskunta.fi

Markku Eestilä (kok)
markku.eestila@eduskunta.fi

Pertti Hakanen (kesk)
pertti.hakanen@eduskunta.fi

Teuvo Hakkarainen (ps)
teuvo.hakkarainen@eduskunta.fi

Hanna Halmeenpää (vihr)
hanna.halmeenpaa@eduskunta.fi

Lasse Hautala (kesk)
lasse.hautala@eduskunta.fi

Reijo Hongisto (sin)
reijo.hongisto@eduskunta.fi

Jari Myllykoski (vas)
jari.myllykoski@eduskunta.fi

Mats Nylund (rkp)
mats.nylund@eduskunta.fi

Juha Pylväs (kesk)
juha.pylvas@eduskunta.fi

Arto Satonen (kok)
arto.satonen@eduskunta.fi

Tytti Tuppurainen (sdp)
tytti.tuppurainen@eduskunta.fi

Eerikki Viljanen (kesk)
eerikki.viljanen@eduskunta.fi

Peter Östman (kd)
peter.ostman@eduskunta.fi

Varajäsenet

Sirkka-Liisa Anttila (kesk)
sirkka-liisa.anttila@eduskunta.fi

Ritva Elomaa (ps)
ritva.elomaa@eduskunta.fi

Lauri Ihalainen (sdp)
lauri.ihalainen@eduskunta.fi

Timo V. Korhonen (kesk)
timo.v.korhonen@eduskunta.fi

Antti Kurvinen (kesk)
antti.kurvinen@eduskunta.fi

Lea Mäkipää (sin)
lea.makipaa@eduskunta.fi

Sari Raassina (kok)
sari.raassina@eduskunta.fi

Eero Suutari (kok)
eero.suutari@eduskunta.fi

Katja Taimela (sdp)
katja.taimela@eduskunta.fi

Lue lisää tavoitteistamme eläinlakiin osoitteessa elainpolitiikka.fi/vetoomus